Ροή Ειδήσεων:

Ηττήθηκε ο Πιερικός Αρχέλαος με 70-66

Τρίτη 14 Μαρτίου 2017

Ο Πιερικός Αρχέλαος ηττήθηκε με 70-66 από την Ευρώπη Πευκοχωρίου, στο Δημοτικό Αθλητικό Κέντρο Καλλικράτειας, σε αγώνα για την 22η αγωνιστική του 2ου ομίλου της Β’ Εθνικής Κατηγορίας.

Ο Πιερικός Αρχέλαος πραγματοποίησε μία ακόμα εξαιρετική εμφάνιση, ήταν μπροστά στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα, ωστόσο ένα νεκρό επιθετικό διάστημα στα τελευταία πέντε λεπτά του αγώνα τον εγκλώβισε στους 61 πόντους και δεν κατάφερε να επιστρέψει από την Χαλκιδική με το ροζ φύλλο αγώνα.

Καλύτερα μπήκε στον αγώνα η Ευρώπη Πευκοχωρίου, η οποία πήρε το προβάδισμα 7’ 36” πριν τη λήξη του πρώτου δεκαλέπτου, το έφτασε μέχρι και στους έξι πόντους (12-6) και το διατήρησε μέχρι και 2’ 11” πριν το τέλος τη περιόδου, όταν και ο Πιερικός Αρχέλαος προσπέρασε με 16-18. Η ομάδα της Κατερίνης με 16-22 (1’ 08”) και 18-24 (23”), με τους γηπεδούχους να μειώνουν σε 21-24 ευστοχώντας έξω από τη γραμμή των 6,75 δύο δευτερόλεπτα πριν την εκπνοή.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Πιερικός Αρχέλαος κράτησε χωρίς πόντο την Ευρώπη Πευκοχωρίου για 4’ 50” και προηγήθηκε με 21-28, ωστόσο η ομάδα της Χαλκιδικής αντέδρασε και κατάφερε να ισοφαρίσει σε 30-30 2’ 52” πριν την ολοκλήρωση του πρώτου ημιχρόνου, στη λήξη του οποίου πήγε με προβάδισμα  τριών πόντων στα αποδυτήρια (36-33).

Αμφίρροπο ήταν το τρίτο δεκάλεπτο, με τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν το σκορ, αλλά την ομάδα του Στέλιου Χατζηιωάννου να διατηρεί βραχεία κεφαλή και στο τέλος του να καταφέρνει να πάρει προβάδισμα πέντε πόντων (48-53) αποδίδοντας εξαιρετικά στην άμυνα.

Με κεκτημένη ταχύτητα μπήκε ο Πιερικός Αρχέλαος στην τέταρτη περίοδο και έφτασε τη διαφορά στους εννέα πόντους (48-57) 8’ 41” πριν τη λήξη, με την Ευρώπη Πευκοχωρίου να σημειώνει εννέα αναπάντητους πόντους, με τρία τρίποντα και να ισοφαρίζει σε 59-59, 5’ 40” πριν την ολοκλήρωση του αγώνα. 5’ 15” πριν το τέλος ο Πιερικός πέρασε ξανά μπροστά με 59-61, αλλά ένα πεντάλεπτο επιθετικό black out του κόστισε –παρά την πολύ καλή αμυντική συμπεριφορά της ομάδας- καθώς βρέθηκε πίσω με 66-61, 15,45” πριν τη λήξη και το τελικό σκορ βρήκε νικητές του γηπεδούχους με 70-66.

Διαιτητές: Παπαγερίδης - Ντούρας

Δεκάλεπτα: 21-24, 36-33, 48-53, 70-66.

ΑΣ Ευρώπη Πευκοχωρίου (Καραμανλής): Αμπατζίδης 2, Μητσάκης 21 (5), Λεμονάκης, Μουρατίδης 15 (3), Μαυρίδης 11, Γαρέζος 3 (1), Καραϊσκάκης 2, Καραθανάσης, Κιγμέτογλου 8, Σταύρου 8 (2), Μάρκου, Βαϊντερλής.

ΣΦΚ Πιερικός Αρχέλαος (Χατζηιωάννου): Ταβαντζής, Γκοντόπουλος 10 (2), Καλτσουνάς, Γκογκίδης 19 (3), Καραγκιολίδης 20 (1), Χανέλλι, Τοπούζης 4, Κωνσταντινίδης 3, Τσιρογιάννης 6, Τζιοβάρας, Παπαμιχαήλ 4, Χατζηλάμπρου.