Ροή Ειδήσεων:

3-0 o Αχιλλέας - 0-0 o Βατανιακός

Δευτέρα 9 Μαρτίου 2015

Το "κυνήγι" των Τρικάλων και της Α.Ε. Καραϊσκάκης, συνεχίζει ο Αχιλλέας Νεοκαισάρειας, ο οποίος επικράτησε εύκολα 3-0 της Ένωσης Αποστόλου Παύλου και παρέμεινε στο -2 από την κορυφή, χάρη σε γκολ των Ραπτόπουλου (29'), Μακράκη (54') και Παυλίδη (60'). Στο Μαρτίνο, ο Βατανιακός πήρε το βαθμό μένοντας στο 0-0 με τον τοπικό Οπούντιο, με τους Κατερινιώτες να "αγγίζουν" τη νίκη καθώς στο 94' ο Ποτουρίδης από το σημείο του πέναλτι έστειλε τη μπάλα στο δοκάρι!

Αχιλλέας Νεοκαισάρειας-Ένωση Απόστολου Παύλου 3-0

Εύκολο έργο είχε ο Αχιλλέας Νεοκαισάρειας, που επικράτησε με 3-0 της Ένωσης Αποστόλου Παύλου και συνεχίζει την καταδίωξη των συμπρωτοπόρων Τρικάλων και Α.Ε. Καραϊσκάκης. Το σκορ άνοιξε στο 29' με το Ραπτόπουλο να εκμεταλλεύεται τροφοδότηση από φάουλ του Νάκα. Ο Νάκας ήταν ο δημιουργός και του 2-0 στο 57' όταν πάσαρε στο Μακράκη που σε κενή εστία δε δυσκολεύτηκε να κάνει το 2-0. Το τελικό 3-0 διαμόρφωσε στο 60' ο Παυλίδης που πήρε το ριμπάουντ από σουτ του Ραπτόπουλου στο δοκάρι.

Διαιτητής ήταν ο Δραγούσης (Κιλκίς) με βοηθούς τους Αϊναλή και Μιχαηλίδη (Μακεδονίας). Κίτρινες κάρτες αντίκρυσαν οι: Δημητρουλόπουλος, Ηλιάδης από τον Αχιλλέα και οι Ζαχαριουδάκης, Οκόνγκο από την Ένωση Αποστόλου Παύλου.

Οι συνθέσεις των ομάδων:

Αχιλλέας Νεοκαισάρειας (Απόστολος Στύλος): Σακελλαρίδης, Λαζαρίδης, Ραπτόπουλος, Τασίδης (65' Ηλιάδης), Δημητρίου, Δημητρουλόπουλος, Καραγκούνης (58' Καθάριος), Παυλίδης, Μακράκης, Νάκας, Κοτσιαρίδης (60' Μωυσίδης).

Ένωση Αποστόλου Παύλου (Γιώργος Κωνσταντάκος): Παπαλαζαρίδης, Κωτσόπουλος, Αργυρόπουλος, Κυβρακίδης, Μπλούκας, Αθανασιάδης, Γεωργιάδης (70' Γιαννακόπουλος), Πατσιαβούρας, Οκόνγκο, Μιχαλόπουλος (46' Φούρτζιου) , Ζαχαριουδάκης (60' Ταγκαλίδης).

Οπούντιος Μαρτίνου-Βατανιακός 0-0

Τη "χρυσή ευκαιρία" για να φύγει με ένα ανέλπιστο "τρίποντο" από το Μαρτίνο έχασε ο Βατανιακός, ο οποίος πάντως δεν επέστρεψε με...άδεια χέρια αποσπώντας ισοπαλία με 0-0 κόντρα στον τοπικό Οπούντιο. Ο Ποτουρίδης στο 94' από την "άσπρη βούλα" σημάδεψε το οριζόντιο δοκάρι των γηπεδούχων κι έτσι οι Κατερινιώτες δε μπόρεσαν να κάνουν το "κόλπο γκρόσο". Ακόμη κι έτσι πάντως, ο βαθμός της ισοπαλίας έφερε χαμόγελα στο "συγκρότημα" του Βατάν, παρότι δεν αλλάζει ουσιαστικά τα δεδομένα όσον αφορά στον υποβιβασμό.

Οι καλλίτερες στιγμές του αγώνα:

4' Ωραίο σουτ από τον Καντού πέφτει στη δεξιά του γωνία και διώχνει κόρνερ ο Τζήμας.

10' Παράλληλο γύρισμα του Νικολόπουλου δε βρέθηκε πόδι συμπαίκτη του να την προωθήσει στα δίχτυα του Τζήμα.

17' Εκτέλεση φάουλ από τον Καντού η μπάλα θα φύγει ξυστά πάνω από τα δοκάρια του τερματοφύλακα του Βατανιακού.

19' Από κόρνερ του Πέππα ο Σπυριδάκης με κεφαλιά θα στείλει την μπάλα λίγο πάνω από τα δοκάρια.

25' Ένα σουτ του Πορτουρίδη από μακριά θα φύγει άουτ στη μοναδική καλή φάση του Βατανιακού στο πρώτο μέρος.

27' Από τον Στυλιανό, ο Νικολόπουλος από πλάγια θέση θα πλασάρει τον Τζήμα, πάνω από τη γραμμή όμως θα προλάβουν αν διώξουν οι αμυντικοί κρατώντας το 0-0.

29' Φάουλ από το Στυλιανό και νέα κεφαλιά του Σπυριδάκη που δεν έχει αντίπαλο στις στημένες φάσεις πάλι άουτ.

39' Το σκηνικό επαναλαμβάνεται με Καντού και Σπυριδάκη και την μπάλα πάλι άουτ.

45' Από τον Καντού και πάλι το φάουλ, ξανά ο Σπυριδάκης βρίσκει τρόπο να πάρει την κεφαλιά στέλνοντας αυτή τη φορά την μπάλα στη δεξιά γωνία του Τζήμα που θα πέσει σωτήρια και θα παραχωρήσει κόρνερ.

48' Ο δραστήριος Πορτουρίδης με φάουλ από πολλά μέτρα θα στείλει την μπάλα λίγο έξω από τα δοκάρια του Τσίμα.

50' Σουτ του Τοπάλι άουτ για τον Βατανιακό.

55' Σκαφτή μπαλιά του Πέππα για τον Νικολόπουλο που με διαδοχικές προσποιήσεις θα «αδειάσει» δύο αμυντικούς θα πλασάρει όμως άουτ.

71' Ο Κόκα αφού κατάφερε να κλέψει την μπάλα, εβγάλε ωραία στην περιοχή τον Καντού που με ένα κοντρόλ θα σουτάρει με το αριστερό στέλνοντας την μπάλα στο δεξί κάθετο δοκάρι του Τζήμα. Στη συνέχεια όπως – όπως οι αμυντικοί έδιωξαν σε κόρνερ.

85' Πέππας για τον Καντού και συρτό σουτ του Βραζιλιάνου άουτ.

88' Φάουλ του Τσέλλου και κεφαλιά του Κόκα στα χέρια του πολύ καλού Τζήμα.

90' + 4' Στην αντεπίθεση ο Βατανιακός θα κερδίσει πέναλτυ σε ανατροπή του Καρυοφύλλη από τον Βέλλιο και οι φιλοξενούμενοι θα έχουν την τεράστια ευκαιρία να πάρουν «διπλό» σε μια έδρα που έχουν λυγίσει ομάδες που αναζητούσαν την άνοδο. Την ποινή ανέλαβε να εκτελέσει ο Ποτουρίδης που ήταν και ο σκόρερ του Βατανιακού στον πρώτο γύρο με τον ίδιο ακριβώς τρόπο (πέναλτυ), αλλά ευτυχώς για τον Οπούντιο θα στείλει την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι και άουτ!

Διαιτητής ήταν ο Περράκης με βοηθούς τους Γεωργακόπουλο και Γούναρη, άπαντες της Ε.Π.Σ. Αθηνών.

Οπούντιος Μαρτίνου (Μάκης Ζαχαρόπουλος): Τσίμας, Κουτσούμπας, Στυλιανός, Σπυριδάκης, Τσέλλος, Βέλλιος, Νικολόπουλος, Βλάχος (46' Κλωτσοτήρας), Καπός (65' Κόκα), Καντού, Πέππας (86' Μαλέρδος).

Βατανιακός (Τάσος Ιωαννίδης): Τζήμας, Σκούρτι, Παναγιωτίδης Γ., Παναγιωτίδης Σπ. (56' Μποστάντζι), Καραγιάννης, Κατσιούλας (60' Χαρτοματζίδης), Καρτσαμπάς, Τοπάλι (86' Καρυοφύλλης), Χαλκιαδάκης, Ποτουρίδης, Μυλιόρδος.

Αναλυτικά, τα αποτελέσματα της 21ης αγωνιστικής στο 2ο όμιλο της Γ' Εθνικής έχουν ως εξής:

Τρίκαλα-Δωτιέας Αγιάς 1-0 (42' Σαχινίδης)

Αναγέννηση Άρτας-Πύρασος 0-0

Εθνικός Φιλιππιάδας-Θεσπρωτός 0-1 (90' + 7' Σιάννης)

Αχιλλέας Νεοκαισάρειας-Ένωση Αποστόλου Παύλου 3-0 (29' Ραπτόπουλος, 57' Μακράκης, 60' Παυλίδης)

Ρήγας Φεραίος-Κοζάνη 1-0 (78' Βουραζέρης)

Πυρσός Γρεβενών-Οικονόμος Τσαριτσάνης 0-3 α. α.

Λευκάδια Νάουσας-ΑΕ Καραϊσκάκης 0-3 α. α.